top of page
Search

Dan državnosti 2023. 🇭🇷

Proteklog smo tjedna na online nastavi obilježili Dan državnosti Republike Hrvatske (30. svibnja). Usporedili smo ga s norveškim 17. svibnjem, a usput smo i saznali tko je napisao, a tko uglazbio hrvatsku himnu.


Usporedba sa 17. svibnjem (17. mai)

17. svibnja 1814. godine Norvežani su potpisali Ustav svoje države. Taj dan danas slave kao Dan državnosti. Navedeni je praznik jedan od najvećih događaja u Norveškoj te su svi dobro upoznati s njim. To je bio odličan temelj te su učenici na nastavi vrlo lako mogli povezati norveški s hrvatskim Danom državnosti. Čak se obilježavaju u istom mjesecu!Bunad = narodna nošnja

Usporedili smo norveške i hrvatske narodne nošnje i zaključili da se međusobno dosta razlikuju, ali isto kao i u Hrvatskoj, izgled narodne nošnje u Norveškoj ovisi o dijelu države iz kojeg dolazite.HIMNA

Himna je svečana pjesma o domovini ili narodu. Pročitali smo tekst Lijepe naše domovine, istražili tko je napisao, a tko uglazbio hrvatsku himnu. Zaključili smo da je Josip Runjanin bio "više cool" od Antuna Mihanovića. Naravno, učenici su himnu najčešće čuli kad su igrali naši Vatreni!

Antun Mihanović Josip Runjanin


Hrvatska šahovnica

Na kraju sata razgovarali smo o hrvatskome grbu, što se to nalazi u "kruni" grba i crtali poznatu šahovnicu ili hrvatske kockice (to su zapravo kvadratići).UČENIČKI RADOVI

Učenici su crtali hrvatsku šahovnicu i zapisali zašto vole Hrvatsku ili što to vole u Hrvatskoj. Odgovori su genijalni! 🤩🇭🇷 Posebna pohvala Filipu koji si je dao truda i nacrtao cijelu zastavu te zapisao predivne riječi o svojoj domovini.


30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page