top of page
Search

Pink Shirt Day 2023.

U tjednu od 20. do 25. veljače na nastavi smo obilježili Pink Shirt Day ili Dan ružićastih majica. Riječ je o danu prevencije vršnjačkog nasilja (Anty-Bullying Day).VRSTE NASILJA

Nasilje može biti fizičko, verbalno, socijalno i psihičko.

  • fizičko: udaranje, guranje, otimanje i uništavanje stvari

  • verbalno: ruganje, omalovažavanje, vrijeđanje

  • socijalno: širenje laži, ogovaranje, ignoriranje, izoliranje

  • psihološko: primjedbe seksualne prirode, prijetnje, iznuđivanje, ucjenjivanje


NAJČEŠĆI OBLICI NASILJA

U jednom istraživanju čak je 83% ispitanika potvrdilo da je bilo maltretirano od strane vršnjaka tijekom svog školovanja i to:

  • 81%: zadirkivanje i vrijeđanje

  • 61% ogovaranje

  • 40% ignoriranje

  • 22% fizičko nasilje

  • 19% prijetnje

  • 16% oduzimanje stvari


KAKO SMO OBILJEŽILI DAN RUŽIĆASTIH MAJICA

Vršnjačko nasilje bilo je jedna od tema online nastave i nastave uživo. Na online nastavi razgovarali smo o nasilju, naveli mnogo primjera nasilja te su učenici podijelili što se, vezano uz nasilje, događa u njihovoj neposrednoj okolini te jesu li i oni sami bili žrtve nasilja. Uz navedeno, naveli smo i kome se možeš obratiti u tom slučaju (učitelji, roditelji, prijatelji, treneri, bliski članovi obitelji, psiholog...).


S najmlađim učenicima nasilje smo povezali s osjećajima, to jest, kako se osjećaš kad ti naprimjer, netko kaže da si ružan/glup, da te udara i gura ili da kaže da ne možeš sudjelovati u igri. Zaključili smo da su to ponašanja koja nisu poželjna.
Pogledajte učeničke radove 😊

21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page